Son Üç Gün ! Kampanya !

Googleda ilk sayfada çıkmak için seo yöntemleri

Google'da üst sıralara çıkmak ,internetten para kazanmak istiyorum diyen her Blogger kullanıcısının ya da internet sitesi sahiplerinin,webmasterların ve içerik pazarlayıcılarının arzuladığı bir durumdur.Google'da ilksayfada  çıkmak için seo nedir,seo nasıl uygulanır bilmek gerekir.Google'da organik aramalarda seo yaparak ilk sayfaya çıkmak  için bilmeniz gereken en önemli seo yapma yöntemlerini bulabileceksiniz .
Google da ilk sayfaya çıkmak için Seo Yapmayı Öğrenin.

İnternetten para kazanmak isteyen herkes şunu iyi bilmelidir.Ne kadar popülerlik ne kadar çok ziyaretçi o kadar emeğin karşılığıdır.Hal böyle oluncada dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan arama motoru Google'ın içerikleri,siteleri nasıl indekslediğini ,hangi siteleri neye göre üst sıralara çıkardığını öğrenmek gerekir.  

Arama motoru optimizasyonu önsöz :)

Hazırlıklı olun !Sizi belki de 5000 kelimeden oluşan bu yazımı baş ucu yapmanız gerekebilir.Hedefiniz Google da 1. sayfada yer almak ve Google organik aramalarda daha çok ziyaretçiye ulaşmayı planlıyorsanız bir cümlemi dahi  atlamayın .3 senelik webmasterlık tecrübemi sizlere sunuyorum faydalanmanız dileğiyle.Yorumlarınız ve paylaşımlarınız benim için değerli.Keyifli okumalar.

arama motoru optimizasyonu-seo
Seo kelimesi resimdeki ifadenin (Arama motoru optimizasyonu) kısaltılmış halidir. 

Seo nedir ? Öncelikle ingilizce yazılışını yukarıdaki resimde görebiliyorsunuz.İsmini baş harflerin kısaltılmasından almıştır.Türkçe karşılığı "Arama motoru Optimizasyonu"dur.Kısaca arama motorlarında içeriklerin üst sıralara çıkmasını sağlayan çalışmaların geneline verilen addır.Eğer amacımız iyi bir seo yapmak ise sitelerimizde yer alan içeriklerin öncelikli olarak iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatması gerekir  daha sonraki adımda arama motorları düşünülmeli ve  gerekirse seo çalışması uygulanmalıdır.

Google der ki en iyi seo yöntemi "faydalı içeriktir"

Google arama motoru teknik olarak 200 kadar kriter üzerinden siteleri incelemektedir ve bunlar algoritmasını güncellediği zamanlarda değişebiliyor.Bunları tek tek ilerleyen yazılarda paylaşılacaktır.Hiç bir seo bilginiz olmasa dahi googleda ilk sayfada çıkmak olasıdır.Eğer insanlara faydalı olabilecek bir içeriğiniz varsa  ve  ziyaretçileriniz yayınlarını paylaşırsa,sosyal medyada beğenirse,güzel yorumlar alırsa mümkün.

Google'da ilk sayfada olmak sabır,zaman ve seo ister

Google'ın siteleri değerlendirirken uyguladığı algoritmalar değişebiliyor fakat değişmeyen tek şey kullanıcıya değerli ve faydalı içerik sunan sitelerin sürekli ödüllendirilmesi.
Bir içeriğin kısa bir sürede  googleda üst sıralara çıkması genellikle zaman ister.Kısa zamanda da seo yaparak üst sıralara tırmanmamız mümkün bunun için Google'a reklam verebiliriz ya da iyi bir seo kitabı alabiliriz ve öğrendiğimiz bilgiler dahilinde zaman kaybetmeden kısa sürede üst sayfalarda yerimizi alabiliriz.Makalenin sonunda size tavsiye edeceğim kaynakları değerlendirebilirsiniz.

Anahtar kelimeler içeriklerinizi arama motorlarında üst sıraya taşır !

Ben aynı zamanda web tasarım ve kodlama öğrencisiyim sizlere kodlayarak yaptığım sitelerde uyguladığım seo tekniklerimden anlatmak istiyorum ve emin olun değerli bilgilerdir.Lütfen dikkatle okuyunuz.Anahtar kelimeler içeriklerin googleda sıralamalarını teknik anlamda etkileyen en önemli konudur.


 Googleda daha fazla kazanmanın yolları


Madde madde seo yaparak googleda üst sıralara çıkma teknikleri

Öncelikle burada anlatacaklarım bir makale düzeyinde seo tekniğidir.Eğer hali hazırda bir içeriğiniz var ise önceden yazdığınız dediklerimi uygulayın ve zaman içerisinde gözlemleyin.Google Analytics sitesi Google'ın site sahipleri için ücretsiz olarak sunduğu ve aklınıza bile gelemeyecek kadar web sayfalarınızın istatistiklerini tuttuğu önemli bir servistir.Sitenize gelen ziyaretçilerinizin davranışlarını bilmek,hangi içeriklerinizde daha  fazla zaman geçirdiğini bilmek gibi seonun can damarı yolları hakkında çok bilgi edinebilirsiniz.Tabiki de optimize edecek olan siz yada web tasarımcınız.Üst sıralara çıkmanız çok mümkün.Şimdi Googleda üst sıralara çıkma zamanı.Zihin kemerlerinizi sıkı bağlayınız bu kadar fazla bilgi kısa süreli şok etkisi oluşturabilir.:)

1.Seo uyumlu link yapısı  sitenizin ya da bloğunuzun seo adımının ilk can alıcı noktasıdır.
seo uyumlu link yapısı google ilk sayfaya çıkmamızı sağlayan bir seo tekniğidir
seo uyumlu link yapısı google sıralamasında bir ölçüttür.
 • Arama motorları için makalenizin içeriğinin özet halini link yapınızda görmek ister .Peki bu ne demek ? Örneğin bu yazımı okuyorsunuz sizlere Google'da nasıl üst sıralara çıkabileceğimizi anlatıyorum.Makalemin ana fikri bu.Şimdi araç çubuğunda adres çubuğuna dikkat edin .
 • Resmi dikkatle inceledğinizde size  alan adının yani site adresinin de önemli olduğunu vurgulamak istedim.
 • Domain icerisinde anahtar kelimeleriniz,ya da genel anlamda verdiğiniz hizmetle ilgili bir terim geçiyor ise bu sizin için çok faydalı olacaktır.Eğer çoktan domain aldınız ve marka adınız var ise önemsemeyin önemli olan içerik ve kulanıcı deneyimi .Bu sizi arama motorlarında yukarıya çıkartmak için gerekli olan en önemli şeydir.
2.Ara başlıklarda  anahtar kelimelerinizi mutlaka bir kere kullarak etkili bir seo etkisi oluşturun.

Öyle bir makale düşünün ki ara başlıklar yok sadece paragraflar .Çok sıkıcı değil mi? Seo uygulamak istediğimiz içeriklerde ara başlıklar okuyucunun içeriğe odaklanmasını kolaylaştıran bir etmendir. İçeriği daha rahat okur .Buraya kadar güzel okuyucuyu memnun ettik sırada ise google gibi diğer arama motorlarının da sevdiği seo yöntemini açıklıyorum. Başlıklarınızda anahtar kelimeleri veya eş anlamlarını kullanmaya dikkat edin.

3.İnternet sayfalarının görüntülenmesinde html etiketleri (tagları) kullanılır ve seoya etkisi birinci derecedendir.Fazla abartmadan kullanılırsa çok iyi bir seo çalışması sayılabilir ve google aramalarında üst sıralara çıkmak için önemli bir seo yöntemi olarak kullanabilirsiniz.Örneğin googleda herhangi bir siteyi mouse ile sağ tıklayıp kaynağı görüntüle dediğinizde karşınıza çıkan sitelerin html kodlarıdır.Eğer bunu biliyorsanız sizlere altın değerinde uygulayabileceğiniz seo yöntemini anlatacağım.Ve bu sayede google botlarını tavlayacağız:)

Wordpress yada blogger  hatta kendi editörünüzü kullanın önemli değil.bizler içerikleri yazarken 
kelimeleri kalınlaştıran <b>,yazıları italik yapan <i> sembollerini kullanırız. Oysa bu sadece okuyunun dikkatini çekmek için kullandığımız kelimeleri boyamaktan farklı olmayan bir şey.Aynı etkileri yaparak arama motorlarının dilinden konuşalım mı ne dersiniz.? 

google kazançları eğitim kitabı

İnternetten ilk blog açtığım zamanlarda  haliyle herşey zor geliyordu seo ve internetten para kazanma konusunda acemi iseniz bu eğitim setini size  önerebilirim.İncelemek için tıklayın.

Strong html etikenin seo'a ya etkisini öğrenin !

Eğer bir makalenizde kalın yazı'yı görsel amaçlı kullanıyorsanız normal bir durum çünkü <b> html  tagının görevi budur kullanıcının dikkatini çekmek.Fakat siz aslında bu <b> etiketini önemli diye vurguluyorsanız  <b> etiketinin yerine <strong>  etiketi uygulayın hem arama motorlarına bu bilginin çok önemliğini vurgular hemde görsel olarak kalın yazar.Aşağıdaki resme dikkat edin google botu önemli bilgileri strong etiketi kullandığınızda seviniyor bunun karşılığında kim bilir sizi bir gün google ilk sayfada görüntülenmenizi sağlar:)
b html etiketi yerine strong html tagını kullarak googleda ilk sayfa
strong etiketini kullanarak google aramalarında üst sıralara çıkılabiir.

Em html etiketi de bir seo çalışmasıdır ve arama motorlarına önemli bilgi taşır.

Yukarıda anlattığım gibi html dilini bilmiyor olsanızda bunları makalenize uygulamak zor değil.Stong etiketi gibi <em>  etiketi de içeriklerinizin google organik aramalarındaki sıralamalarınızı etkileyebilecek güzel bir seo çalışması olarak görülebilir.
<em> arama motorlarına önemli bilgi sağlar.
Google ilk sayfaya çıkmak zor değil yeter ki doğru seo bilgisine sahip olun 


Son  olarak kullanmanızı isteyeceğim html etiketi <mark>.Html5 ile gelen yeni bir etikettir.Özellikle vurgulanmak istenen kısımları sarıya boyayarak hem kullanıcaya hemde  arama motorlarına vurguda bulumanıza yardımcı olur.Örneğin;

Sitemin googleda üst sıralara nasıl çıkartabilirim ?Organik aramlarda yükselmek için web master bilgisine sahip olmalı mıyım ?İyi bir seo çalışmasında bu saydığın  html etiketlerini uygulamasam bana çok karışık geldi de ! Diyorsanız korkmayın. sadece anlattığım 3 teknik seo yöntemini uygulayın ve sitenize daha çok ziyaretçi çekecek ve google aramalarında daha üst sıralara çıkacaksınız.

Google'da ilk sayfada olmak için önemli Seo Teknikleri

Çoğumuz yayınlarımızda makalelerimizde ve paylaşımlarımızda görseller kullanırız.Resimler bir olayı durumu anlatmada kelimelerin ötesinde güce sahiptir.Şuanda bizim ilgi alanımıza giren konu ise bloglarımıza eklediğimiz resimlerde  <alt> etiketi bulunur.

Resimlerdeki alt etiketini boş bırakmamalıyız resmi  tanımlayan ya da resimle anlatılmak istenen şey yazılmalıdır.Ve google gibi diğer arama motorlarının da önem verdiği çok ama çok önemli bir seo kuralıdır.Olmaması sitenizi sıralalarını ne derecede etkiler bilinmez ama zararlı olduğu gerçek.

Bıktım bu html'den demeyin son olarak aşağıdaki resme dikkat edin.

resimlerin alt etiketi seo çalışmasında önemlidir.
Arama motorlarında  daha çok seo tekniği öğrenerek ve uygulayarak zaman içersinde arama sonuçlarındaki yerinizde ciddi değişiklikler gözlenecektir.


Sanırım şuan ne demek istediğim anlaşılmıştır.

goomass eğitim setiyle internetten kazanç sağlayabilirsin
Goomass Eğitim Seti ile sıfırdan googleda kazanç sağlayan bir eğitim setidir.


Site hızınız yüksek olsun ve google size sıralamalarda öncelik versin

Gerçektende geçtikçe daha çok kullanıcı odaklı ,kullanıcı dostu tasaarımlar siteler,uygulamalar gündeme geliyor.Eğer siteniz çok geç yükleniyor yada açılış sayfalarında beklemek çok gerekiyorsa emin olun belkide ziyaretçiniz siteden hemen ayrılacaktır.

Bilge sözlük bloğumun sit hızını şimdi inceledim.Sizlerde kendi sitenizin hızını ölçebilir ve analiz yapabilirsiniz.Google'ın PageSpeed Insights  hizmetini kullanarak .Site hızınızın googleda üst sıralara çıkmak için  yeterli olup olmadığı konusunda bilgi edinebilirsiniz.

PageSpeed Insights sitesinde sitenize mobil düzeyinde ve masaüstü düzeyinde puanlama verilecektir.
Ve düzeltmeniz gereken durumları indirebilir ve gereken işlemleri yapabilirsiniz.Site hızında seo tekniği yok ama bir seo kriteri olduğu için göz ardı edilmemesi gerekir.
PageSpeed Insights ile site hızınızı analiz edin kullanıcı dostu site için seo

PageSpeed Insights kullanarak sitenizin hızını test edin ve Google aramalarındaki yerinize bir puan daha ekleyin

description meta etiketini arama motoru optimizasyonunda çok önemlidir

Aşağıda bir kod penceresine basit bir html sayfası kodu ekledim.Şimdi açıklamabaşlayalım.Yukarıda adından sıkça bahsettiğim web sayfalarımızın görünmeyen arka yüzündeyiz.Burdaki her html kodu bir şekilde hem sitelerin gösterilmesinde hemde arama motorlarına bilgi sağlamaktadır.
Bir google botu siteye geldiğinde sitemap ve robots txt dosyalarından sonra izin verilen sayfalara girer.

Arkadaşlar bilmeyenler için belirtmek istiyorum aşağıda gördüğünüz bir html yani websitesinde
<head> bölümüyle arama motoru botları için önemlidir.Google da üst sıralara çıkmak istiyorum diyorsanız bunları teorik düzeyde bilmeniz gerekir.
Aşağıdaki  meta description  yani meta açıklama var.Wordpress ya da Blogger kullanıyorsanız muhtemelen öğrenmişsinizdir .Arama sonuçlarında başlığın altındaki görünen açıklama kısmı bu oluyor.Ziyareçilerin sitenize gelmeden  fısıldadığınız ilk andır.

google ilk sayfa meta description kullanma örneği html kodu
Bir html belgesindeki meta description  ve title  seonun can alıcı iki önemli öğresi

Her sayfanızda yani her makalenizde  farklı meta description kullanmanız gerekir.Yoksa içeriğiniz spam durumuna düşebilir.Canonical url kopya içerik durumunu engelleme

Eğer sitenizde  aynı içeriğe giden iki tane linkiniz var ise bu google gibi arama motorlarının hoşuna gitmeyecek bir durumdur.Ve bunu önlemenin kolay yolu rel=canocial etiketini kullanmaktır.


404 yönlendirmeleri google sıralamalarında önemlidir.

Bir ziyaretçi sitenize geldiğin 404  hata bulunmadı ! yazısıyla karşılaştığında yolunu kaybetmiştir demektir.Size küsüp bir daha sitenize uğramayabilir.Peki google botu? İşte asıl sıkıntı burada,o da size küser birdaha o linke kolay kolay ziyaretçi göndermez.

Google ilk sayfada görüntülenmesini istediğim ve seo tekniklerini uyguladığım bloğumun ayarlar bölümündeki  hatalar ve yönlendirmelere anasayfaya yönlendireceğim resim ve link yapısını lütfen inceleyiniz. 
Çok basit bir işlem ama çok  çok önemli bir seo aracı.Hedef googleda 1.sırada görüntülenmek tüm detayları uygulamamız gerekecek .Birazdan değineceğim üzere makalenin kelime sayısı da çok önemlidir.Önce resim gelsin ve alt etiketine açıklama gireyim unutmadan :)
hata bulunamadı 404 kodu web sitelerine uygulanması
404 hatasından kurtulma resmi hedef googleda 1.sayfaya çıkmak değil orada çakılı kalmak.


Demek istediğim bazen içerikleri silebilirsiniz  ,yayından kaldırabilirsiniz  fakat 404 bulunamadı sayfası oluşturulması gerekir.Ve bu genelde anasayfaya yönlendirilerek link kırık değil de sanki anasayfaya yönlendirmişsiniz gibi algılanır ve böylece en azından biz ve google botu barışık oluruz.Peki ziyaretçiye ne oldu ?.Bir çok gidenin her biri demek ki memnun yerinden diyeceğiz.

Google arama motoru optimizasyonunda püf noktalar

 1. Makalenizin başlığı  ana fikir düzeyinde sunmak istediğiniz  bilgiyi içermelidir.Özellikle daha önceden bahsettiğim  seo uyumlu bir url yapısı ve doğru  ve yeterli düzeyde anahtar kelimelerle donatılmış başlıklar  Google organik aramalarında hedeflediğiniz kitleye ulaşmanız da büyük rol oynar .
 2. Hazırladığınız her sayfa için farklı  başlık etiketleri uygulayın.Eğer tüm yayınlarınızda aynı  başlık etiketini barındıran sayfalarınız çok ise Google arama motoru ,bunun  diğer sayfalardan ne derece farklı olduğunu anlayamaz.Bu da negatif bir seo olarak algılanmalıdır.
 3. Başlıklar çok uzun olmamalıdır.Arama sonuçlarında dikkat ederseniz uzun başlıkların tamamı görüntülenmiyor.Etkili  kısa ve  net başlıklar  etkili bir seo için altın adımlardan biridir. 
 4. Eğer başlık etiketi sorunları,meta etiketi  ve dizine eklenemeyn içerikleriniz olup olmadığını bilmiyorsanız Google Web Yöneticisi Araçları'nı kullanmıyorsunuz demektir.Ücretsiz olarak sitenizi inceleyebilir ve optimize etmenizi gerektiren her bilgiyi bulabileceğiniz  bir google hizmetidir.Google ilk sayfa hedefiniz var ise sitenizin ve içeriklerinizin ne kadar sürede indekslendiğini ,ziyaretçilerinizin sizlere hangi anahtar kelimelerle ulaştığı gibi çok bilgi sunmaktadır.
 5. Tanım meta etiketlerini hem kullanıcıların dikkatini çekmek için hem de arama motorlarına bilgi vermek amacıyla kullanılması gerekir.
 6. Sayfa dizinleri basit sade olmalıdır.Site içerisinde ziyaretçi rahat gezebilmeli kaybolmamalıdır.Unutmayın ki seo tanımının içinde kullanıcı deyimini pekiştiren arama motorlarına ise güzel bilgiler sunma vardır.
 7. Bir sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşınması anlamına gelen 301 yönlendirmesi ve rel cononical etiketini iyi kullanmanız gerekir.Eğer iki url ya da link tek bir içeriğe gidiyorsa bu bir seo açısından ciddi sorundur ve Google aramalarında üsr sıralara çıkmayı olumsuz etkiler.

Ziyaretçinizin  sitede rahat gezinebilmesi çok önemlidir

Belki de web tasarımcının ön plana çıktığı budurum ,çoğu zaman müdahale edemeyeceğiniz önemli seo  girişimidir.Site gezinme planı hazırlanırken anasayfa referans alınarak planlanmalıdır.Aşağıdaki resimde bir basit sitenin gezinmesini inceleyiniz.
Takip (Breadcrumb) bağlantıları da sitenizde kullanıcının o anda hangi sayfada olmasına yardımcı olabilecek  uyumlu bir site gezinme deneyimi yaşatabilir.

Takip bağlantılarının en solunda anasayfa görünür ve genelden özele doğru kategoriler ve içerik gibi sırayı izler.

Breadcrumb kullanımı iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmasının da ötesinde google arama motorunun sitenizin hangi bölümlerinin daha önemli olduğunu anlamaya yardımcı olmanız demektir.Örneğin siteye gelen misafirlerinizin  daha çok site haritası gibi sayfada dolanmasın da asıl önemli içeriklerinizin yer aldığı makaleler gibi yada ürünler sayfasında vakit geçirmesini ve geri dönüşüm vermesinizi bekleriz. Çok fazla seo kriteri var diyebilirsiniz belki ama googleda birinci sayfada yer almak hem çok önemli hemde her internette ben varım diyen webmasterların ,işletmelerin ve kitlelere seslenmek isteyen yayıncıların en büyük hayalidir.

Google arama motorundaki sıralamanızın yükselmesi için daha sıralayacağımız çok güzel bilgiler var sevindiren tarafı ise bunların hepsi kolay öğrenilebilir.Teorik olarak kolay algılanabilir bu anlatmaya çalıştığım seo yöntemleri fakat uygulama kısmı çok önemlidir.Biraz zaman alır ama organik arama sonuclarındaki sıramalarınızın arttığını fark ettiğinizde bu zahmete değecektir.

Googleda ilk sayfada çıkmak imkansız değil ama çok zor .Zor olansa tüm seo yöntemlerini ve seo tekniklerini bir bütün halde bulmak ,anlamak uygulamak zaman alıyor.Elimden geldiğince özellikle bu makalede google arama motorunda üst sıralara çıkmanın yollarından  sadece biri olan seo yaparak üst sıralara çıkmak için bildiğim edindiğim gün içersinde kendi sitelerimde de uyguladığım kanımca değerli bilgileri sizlerle paylaştığım için mutluyum.
Bir sonraki yazımda Googleda 1.sayfaya çıkmak neden önemli başlıklı bir makale yazacağım.Birinci sayfada görüntülenen makalelerin ortak özellikleri ve kullandıkları seo yöntemlerini merak ediyorsanız tavsiye ederim.

Eğer sizlere bilgi anlamadında faydalı olduğumu düşünüyorsanız bir yorum yada paylaşmanızı gönülden istiyorum.Yapılan yer yorum  ve paylaşım hepimizi google da 1.sayfaya çıkartabilir.Bol bilgili bol paylaşımlı günler.Google ilk sayfada gün veremiyorum ama buluşacağız sizinde katkılarınızla.Hoşçakalın.
Yorumlar

 1. Seo konusunda bu kadar teknik bilgi bir makalede görmemiştim.Teşekkürler .Googleda ilk sayfada çıkmak için kod bilgim olması gerekiyor mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle teşekkürler.Seo çalışmalarında kod bilgisi önemlidir fakat genel makale içi düzeyinde seo bilginiz var ise kodlama bilginizin olması gerekmez.Eğer web site tasarımını sıfırdan siz yapıyorsanız semantic etiketlerle header article footer alanlarının önceden belirlenmesi site genelinde seoya hakim olmanız açısından önemlidir.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Su samurları el ele tutuşarak uyurlar

Sivri sineklerin kac disi vardir

Köpek ve kediler ile ilgili sözler